Gyakran felmerül a kérdés, hogy új tartalom felvitelekor a WordPress oldal vagy bejegyzés létrehozását válasszuk. Ez a weboldaltól és a publikálandó tartalomtól is függ. Először is az a kérdés, hogy van-e különbség a weboldal oldala és a bejegyzés között? Azt kell hogy mondjam, hogy igen van, és elég jelentős különbség van a kettő között.
A WordPress oldal vagy bejegyzés különbsége
Alapvető különbség a funkciókban keresendő, és a weboldal felépítését követi. A Google szemében mindkét oldal típus hasonló, szerkezetében is lehet hasonló, de az oldalnak és a bejegyzésnek gyakran más a funkciója, és más a tartalma. Ezért van az, hogy ha valaki felvisz egy rólunk leírást bejegyzésként még jó lehet, de a tartalom szerkesztés szempontjai alapján az oldalak közé sorolnám.
A weblapdesign weboldal menüje látható a fenti képen. A menüpontok segítségével lehet elérni a weboldal alapvető és legfontsabb tartalmát, a weboldal oldalait. A bejegyzések a Blog menüponban találhatók meg.
Tehát alapvető különbség az oldal és a bejegyzések között, hogy az oldalak a weboldal legfontosabb tartalmi oldalaiból állnak, és az oldalak segítségével navigáljuk a látógatót végig a honlap teljes tartalmán. A Google is tudja, hogy melyek a weboldal fontosabb oldalai, milyen tartalmak érhetőek el a felső menüből és a nyitó oldalról.
Az oldalak tartalmának vannak úgynevezett íratlan szabályai, azaz hogy milyen alapvető oldalaknak kell meglenniük egy jól elkészített weboldalon? Ezek a nyitó oldal, ahová érkezik a legtöbb látogató, a rólunk vagy bemutatkozás oldal, és a kapcsolat oldal (az adatvédelmi nyilatkozat is kötelező már), és a szolgáltatás vagy tevékenység bemutatásának is kell hogy legyen egy oldala.
A Bejegyzések
A bejegyzések, azaz blog cikkek alapvetően abban különböznek a weboldalon, hogy nem az alapvető információkat írják le, hanem hasznos témáról írva blog formájában hasznos tartalmat szolgáltatnak az olvasók számára. A blogcikk lehet akár blogger vagy blog.hu rendszerben készített bejegyzés is. A bejegyzések egyik nagy előnye, hogy kategóriákba lehet őket rendezni, és sok cikk esetén ezáltal könnyen rendszerezhető a weboldal, vagy a honlap tartalma. A kategóriákról és a címkék használatáról írt cikkemhez kattinst ide.
További lehetőség a bejegyzések esetén a címkék használata, amivel szintén össze tudjuk kötni a honlap tartalmát a megadott kulcsszavak vagy címkék alapján. Pl.: weblap, wordpress, Budapest.
A bejegyzéseket megjeleníthetjük a nyitó oldalon is az egyik alap WordPress beállítással, vagy a WP sablon megfelelő beállításával. A hírportáloknál a bejegyzések, a cikkek kapják a fő hangsúlyt, de a fő menüpontok minden weboldalon megtalálahtóak a megszokott helyeken, a fejlécben, és sok helyen a láblécben is.